|
24 ianuarie 1859 – note din istorie
Vizualizari:1401 Comentarii:7
|
Românii au sărbătorit ieri, la Iaşi, Unirea Principatelor Române
Vizualizari:1149 Comentarii:4
|
|
O aruncătură de ochi asupra Unirii Principatelor Române
Vizualizari:966 Comentarii:2
|
Înfrăţirea dintre Chişinău şi Iaşi este un eveniment de importanţă majoră pentru viitorul nostru european
Interviu cu preşedintele fracţiunii creştin-democrate din cadrul Consiliului Municipal Chişinău (CMC), Alexandru Corduneanu Vizualizari:1113 Comentarii:2
|
|
24 ianuarie: 1859 şi 1918
Vizualizari:2325 Comentarii:1
|
1859, primul test reuşit al democraţiei româneşti
Vizualizari:1742 Comentarii:60
|
|
Joaca de-a principiile pe scena internaţională (II)
Întrebarea hamletiană – va fi sau nu va fi Kosovo precedent pentru alte spaţii şi situaţii, este prost pusă. Evident că nu va fi, aşa cum este evident că va fi. Nu va fi, pentru că oficial nimeni nu va spune sau admite aşa ceva; dar va fi, pentru că în numele Kosovo-ului multe steaguri se vor ridica şi flutura revendicativ. [detalii]» Vizualizari:3253 Comentarii:41
|
O alunecare de teren a provocat prăbuşirea peretelui portant al unui bloc de locuinţe din capitală
Vizualizari:1173 Comentarii:2
|
|
Tăcere după întrevederea Voronin-Putin
Vizualizari:1453 Comentarii:13
|
De ce nu s-a putut înţelege Vladimir Voronin cu Vladimir Putin?
Vizualizari:1154 Comentarii:3
|
|
Politica antiromânească a puterii este condamnată de întreaga populaţie a Republicii Moldova
Vizualizari:1380 Comentarii:14
|
Orheienii au solicitat sprijinul deputatului român Petru Movilă pentru construcţia „Bisericii tuturor românilor”
Peste 50 de locuitori ai oraşului Orhei au venit în audienţă la deputatul Partidului Democrat de Iaşi, Petru Movilă. La întâlnirea parlamentarului român cu cetăţenii a participat şi vicepreşedintele Partidului Popular Creştin Democrat, Vlad Cubreacov Vizualizari:1125 Comentarii:4
|
|
Teza de doctor a lui Victor Stepaniuc, respinsă de mediul academic
Vizualizari:2278 Comentarii:10
|
Zeci de mii de tone de grâu din rezerva de stat s-au pierdut printre intermediari
Vizualizari:1439 Comentarii:4
|
|
„Este o libertate de moment, după care vom reveni la rădăcini şi tot aşa ne vom educa copiii”
Vizualizari:1253 Comentarii:1
|
În anul 2009, lupta se va da între două opţiuni: cu Moscova sau cu Europa
Vizualizari:1225 Comentarii:5
|
|
Esofagita peptică – maladia care reduce din savoarea alimentelor îndrăgite
Vizualizari:2291 Comentarii:1
|
Puterea rugăciunii la mănăstirile din nordul Moldovei
Vizualizari:2702 Comentarii:4
|
|
Surse de lumină (XCXXI)
Alexei MARINAT, în „Timpul”, 5 iulie 2002 [detalii]» Vizualizari:984 Comentarii:11
|
„Goana după vânt”
Vizualizari:1040 Comentarii:0
|
|
O nouă medalie pentru pieptul lui Brejnev
Vizualizari:1008 Comentarii:0
|
Arta Origami, într-o nouă viziune
Vizualizari:1501 Comentarii:0
|
|
Eveniment istoric, semnarea „Memoriului Înţelegerii” la Nyon
Vizualizari:886 Comentarii:2
|
Bucătărie japoneză
Vizualizari:1201 Comentarii:1
|
|
Anul acesta, moldovenii au şanse să reprezinte România la Belgrad
Vizualizari:985 Comentarii:1
|
Eleganţa de la televizor
Vizualizari:3180 Comentarii:50
|
|
Alexandru Lozanciuc
Vizualizari:2397 Comentarii:5
|
Vladimir Vysotsky ar fi împlinit azi 70 de ani
Vizualizari:1140 Comentarii:2
|
|
Ministerul Culturii a tergiversat timp de zece luni acest proces
Vizualizari:952 Comentarii:2
|
„Am învăţat să-mi depăşesc emoţiile, înfruntându-le”
Vizualizari:2010 Comentarii:15
|
|
Grupul BMW studiază posibilitatea de a înfiinţa un al patrulea brand
Vizualizari:988 Comentarii:0
|
Autoturismul are nevoie de îngrijire permanentă
Vizualizari:1509 Comentarii:0
|
|
Cehia şi România, primele din regiune
Vizualizari:1037 Comentarii:0
|
Şoferii beţi nu vor putea conduce autoturismele Volvo
Vizualizari:1221 Comentarii:7
|
|
Flux Auto
În 2010, pe glob vor circula 1 miliard de maşini Compania germană R. L. Polk a efectuat un studiu, conform căruia la sfârşitul acestei decade, numărul de maşini existente în lume va atinge cifra de 1 miliard. Studiul germanilor a mai arătat că până în 2015, numărul de automobile de pe glob va creşte cu 20 la sută, ceea ce înseamnă că în anul 2010 vom avea pe glob un automobil la şase persoane. [detalii]» Vizualizari:981 Comentarii:1
|
AUTODEX
SISTEMUL DE TENSIONARE A CENTURII. La o acţiune forţată şi rapidă a centurii, aceasta se blochează automat, prevenind deplasarea persoanei. [detalii]» Vizualizari:1069 Comentarii:7
|

La 5 ianuarie 1859, Alexandru Ioan Cuza este ales în unanimitate domn al Moldovei, iar la 24 ianuarie, este ales şi domn al Munteniei.
Înainte de a se produce şi mai ales după revoluţionarul an 1848, Unirea Principatelor Române, o componentă a veşnicei probleme orientale şi o chestiune de interes major internaţional, a devenit o pledoarie constantă şi un subiect de fond al diverselor proiecte româneşti.
Interviu cu preşedintele fracţiunii creştin-democrate din cadrul Consiliului Municipal Chişinău (CMC), Alexandru Corduneanu
În şedinţa din 23 ianuarie, care a continuat până aproape a doua zi, 24 ianuarie 1918, exact ziua când se împlineau 59 de ani de la Unirea Principatelor Române în 1859, Sfatul Ţării, organul suprem al puterii în Basarabia, declarată autonomă la 2 decembrie 1917, proclamă într-o atmosferă solemnă Republica Democratică Moldovenească Independentă.
Unirea Moldovei cu Ţara Românească, din 1859, în urma alegerii moldoveanului Alexandru Ioan Cuza pe ambele tronuri de la Iaşi şi Bucureşti, a constituit triumful firesc al eforturilor mai multor generaţii de români din cele două principate.
Moldovenism şi separatism
Locatarii a 60 de apartamente dintr-un bloc de pe strada Drumul Viilor din capitală au fost evacuaţi, în noaptea de miercuri spre joi, din blocul în care locuiau, deoarece acesta riscă să se prăbuşească.
După două zile de la vizita preşedintelui moldovean Vladimir Voronin în capitala Federaţiei Ruse şi întrevederea acestuia cu Vladimir Putin, nimeni dintre reprezentanţii media care l-au însoţit pe şeful statului moldovean la Moscova nu a relatat despre rezultatul discuţiilor dintre cei doi şefi de stat.
Consilierii raionali Cimişlia au adoptat o declaraţie prin care protestează faţă de acţiunile românofobe ale conducerii comuniste a Republicii Moldova.
Peste 50 de locuitori ai oraşului Orhei au venit în audienţă la deputatul Partidului Democrat de Iaşi, Petru Movilă. La întâlnirea parlamentarului român cu cetăţenii a participat şi vicepreşedintele Partidului Popular Creştin Democrat, Vlad Cubreacov
Comisia de experţi în politologie, sociologie, filozofie şi istorie a Consiliului Naţional pentru Acreditare şi Atestare din cadrul Academiei de Ştiinţe a Moldovei a amânat, pentru un termen necunoscut, aprobarea tezei de doctorat „Evoluţia statalităţii moldoveneşti în epoca contemporană”, a comunistului Victor Stepaniuc, ex-deputat PCRM, actualmente viceprim-ministru.
Rubrica anunţată mai sus este găzduită încă din toamna anului trecut de ediţia de vineri a publicaţiei noastre. Între timp, ea a reuşit să se bucure de atenţia sporită a celor pentru care FLUX este oaspete dorit în casele lor. De acest lucru ne-am convins în urma unor numeroase sunete şi scrisori, parvenite la redacţie, inclusiv de la cei pe care i-am contactat. În cadrul ei, ne-am propus să aflăm opinia mai multor personalităţi politice şi publice din ţara noastră, şi nu numai, vizavi de anumite evenimente care ne-au marcat şi continuă să ne marcheze destinul. Pentru astăzi, am hotărât să le adresăm respondenţilor solicitaţi următoarea întrebare:
În cadrul pelerinajului la mănăstirile din nordul Moldovei, ni s-a organizat şi o excursie la mănăstirile din judeţul Suceava. Ghid în această călătorie, ce a durat o zi, ne-a fost ieromonahul Teofan.
862. Am fost şi rămân ceea ce sunt. Nu mă tem să spun că sunt român şi vorbesc limba română.
„Goana după vânt” este titlul unui volum cu nuvele semnate de Lidia Istrati, lucrare apărută în seria „Scriitori contemporani” la Editura „Prut Internaţional” în anul 2007. Cartea cuprinde cunoscutele nuvele „Scara”, „Nica”, „Nevinovata inimă”, precum şi proza „Îngăduie, omule”, cea care a stârnit discuţii controversate la vremea publicării ei. Fiind şi ultima lucrare a prozatoarei, „Îngăduie, omule” a fost, practic, desfiinţată de activiştii de partid.
În ultima vreme au apărut cărţi foarte bune despre comunismul din România şi câteva despre comunismul din Moldova din partea de est a Prutului pe când reprezenta doar „o părticică din drapel”, parte a URSS, una dintre cele 15 „republici-surori” care „ca un strugure de poamă / stai pe harta Uniunii”.
Vernisarea expoziţiei figurilor de hârtie, în incinta Fundaţiei pentru Relaţii Moldo-Japoneze, Chişinău, a cărei autoare este origamista Sabina Bânzaru, a stârnit curiozitatea publicului dornic să afle secretele artei Origami. Cele câteva zeci de obiecte confecţionate din hârtie ornamentată sunt, de fapt, viziunea proprie a Sabinei Bânzaru asupra artei japoneze.
Marţi, 22 ianuarie, în incinta sediului oficial UEFA, din oraşul elveţian Nyon, a avut loc un moment istoric pentru lumea fotbalistică europeană, şi anume înfiinţarea Asociaţiei Cluburilor Europene (ACE). Această asociaţie a fost creată în urma destrămării G-14 (asociaţia celor mai influente cluburi de pe arena europeană) pe data de 15 ianuarie, anul curent.
În această ediţie ne-am propus să pătrundem în tainele bucătăriei japoneze, considerată a fi una dintre cele mai sănătoase şi naturale din lume. Conţine puţine calorii, este bogată în proteine şi fier, fără a avea mult colesterol sau diverse grăsimi. În comparaţie cu alte bucătării se remarcă absenţa aproape totală a condimentelor, abundenţa orezului, a produselor pe bază de soia, a peştelui, fructelor de mare şi legumelor. Este faimoasă pentru mâncărurile sale simple, în care nici unul din ingrediente nu eclipsează gustul celorlalte.
Cum îşi împarte viaţa Natalia Cheptene între familia proprie şi familia PRO TV Una dintre cele mai elegante şi frumoase jurnaliste din Moldova, s-a întors în forţă la PRO TV. În mai puţin de o lună, vedeta a reuşit să stea de vorba cu Steven Seagal şi Santa Claus din Laponia, să meargă la săniuş cu copiii şi să asiste la cele mai tari prezentări din Chişinău. A realizat interviuri cu Tina Kandelaki, precum şi cu Cleopatra şi Pavel Stratan.
În numărul trecut vă anunţam că la rubrica „Portret de familie” intenţionăm să vă povestim despre familiile vedetelor noastre. Protagonistul rubricii de astăzi este interpretul Alexandru Lozanciuc, care s-a născut pe 27 decembrie 1950 în raionul Drochia, satul Miciurin, în familia lui Grigore şi Aculina Lozanciuc. Mama artistului nu mai este în viaţă, iar tatăl său are 85 de ani şi Alexandru Lozanciuc se roagă să-i dea Dumnezeu viaţă lungă şi sănătate părintelui său.
Miercuri, Executivul a aprobat actul cu privire la transmiterea Complexului de agrement „Moscova” Teatrului „Eugene Ionesco”, iar Artur Cozma a fost aspru criticat
Dezinvoltă, sinceră şi agreabilă. Se numeşte Anişoara Smolniţchi şi este prezentatoarea emisiunii „Alo, eu te salut” de la EU TV. Şi dacă la televizor ea este cea care întreabă, astăzi a acceptat o nouă postură – cea de intervievat şi, totodată, să ne povestească mai multe din culisele emisiunii care şi-a găsit deja un loc în inimile telespectatorilor.
Caroseria oricărui automobil, fie nou sau vechi, are nevoie de o îngrijire regulată. Adică, să fie spălată sistematic, lustruită cu ceară specială, şi să fie îngrijite zgârieturile etc.
Constructorul suedez de autoturisme Volvo a creat un instrument de măsurare a alcoolemiei care nu permite pornirea maşinii în cazul în care conducătorul este în stare de ebrietate.